Skip to content
Menu

Meet our Education Experts

Head of Institute

Deputy†Heads

Associate Head

  • Alison Winson
    Associate†Head of Institute (Recruitment), Head of Centre for Secondary & Post Compulsory &†Principal Lecturer

Senior Leadership Team

  • Anne-Marie Gillespie
    Academic Support Unit Manager
  • Dr Ruth Hewston†††††††††
    Head of Centre for Education and Inclusion and Principal Lecturer
  • Dr Pinky Jain
    Acting Head of Primary Centre and Principal Lecturer in Primary Education: Mathematics
  • Catriona Robinson
    Deputy Head of Institute (Quality) & Principal Lecturer
  • Alison Winson
    Associate Head of Institute (Recruitment), Head of Centre for Secondary & Post Compulsory & Principal Lecturer
  • Dr Richard Woolley
    Deputy Head of Institute (Research)†& Principal Lecturer

Professors

Centre for Children & Families

  • Karen Appleby
    Principal Lecturer in Centre for Children & Families
  • Sue Baylis
    Senior Lecturer,†Centre for Children & Families Partnership Development Coordinator†††††††††††
  • Stuart Gallagher
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families (with professional expertise in social welfare)
  • Dr Karen Hanson††††
    Principal Lecturer
  • Janet Harvell
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families, Institute of Education and Course Leader - FdA Early Years Flexible and Distributed Learning
  • Angela Hodgkins
    Senior Lecturer/ Course Leader†BA (Hons) Integrated Working with Children and Families (top up)†††††
  • Michelle Malomo
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families††††
  • Alison Prowle
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families (with professional expertise in parenting and families)†††
  • Michael Reed
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families†††
  • Michelle Rogers
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families†††
  • Dr Carla Solvason
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families†††
  • Nicola Stobbs
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families†††
  • Samantha Sutton-Tsang
    Senior Lecturer in Centre for Children & Families†††
  • Rosie Walker
    Interim Head of Centre for Children & Families†††
  • Nicola Watson
    Senior Lecturer in†Centre for Children & Families†

Education and Inclusion

Primary Education

  • Genea Alexander
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Suzanne Allies
    Lecturer/Practitioner in Primary Education: Science
  • Dr Anthony Barnett
    Senior Lecturer in Education
  • Dr Karen Blackmore
    Senior Lecturer in Primary Education, University of Worcester Teaching Fellow
  • Karen Bubb
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Derval Carey-Jenkins
    Primary School Direct Coordinator &†Principal†Lecturer in Primary Education
  • Joy Carroll
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Colleen Hardy
    Primary Education
  • Kim Harris
    Senior Lecturer in Primary Education
  • Andrea Holloway
    Senior Lecturer & Acting Course Leader†in Primary Education
  • Suzanne Horton
    Interim Course Leader BA (Hons) Primary Initial Teacher Education with QTS. Senior Lecturer in Primary Education: English &†Subject Leader for Primary English
  • Louise Hoskyns-Staples
    Lecturer/Practitioner in Primary Education: Mathematics Coordinator
  • Dr Colin Howard
    Senior Lecturer in Primary Education: Science
  • Daniel Hughes† †††
    Tutor and Module Leader in Primary Education: English†††††
  • Dr Pinky Jain
    Interim Primary Head of Centre.†Senior Lecturer in Primary Education††††
  • Deborah Langston
    Primary Partnership Lead and Senior Lecturer†
  • Sharon Lannie
    Lecturer/Practitioner in Primary Education†††
  • Elena Lengthorn
    Senior Lecturer Teacher Education†††
  • Peter Mayne
    Senior Lecturer in Primary Education††††
  • Linzi McKerr
    Senior Lecturer in Primary Education†††
  • Kath Morgan
    Senior Lecturer in Primary Education:†Mathematics†††
  • Ruth Moriarty
    Lecturer in Primary Education†††
  • Stephen Pickering
    Course Leader for Primary & Outdoor Education, Senior Lecturer in Primary Education: Geography††
  • Andy Plant
    Senior Lecturer in Primary Education: PE and Science†††
  • Jayne Spiller
    Lecturer in Primary Mathematics††
  • Joy Stanton
    Senior Lecturer in Primary Education†††
  • Stephanie Suter
    Senior Lecturer in Primary Education††
  • Julie Sutton
    Senior Lecturer in Primary Education: Music††
  • Dr Paul Taylor
    Senior Lecturer in Primary Education†††
  • Jill Turner
    Senior Lecturer in Primary Education: Mathematics†††
  • Jane Whittenbury
    Senior Lecturer in Primary Education†††
  • Lorna Williams
    Senior University Tutor in Design Technology†††
  • Gill Woods
    Senior Lecturer in Primary Education

Secondary & Post Compulsory Education

  • Louise Beattie
    Senior Lecturer in Secondary Education: English
  • Simon Butler
    Senior Lecturer in Secondary Education†&†Course Co-ordinator for the Secondary History PGCE
  • Yvonne Cashmore
    Senior Lecturer in Secondary Education: Economics with Business
  • Rebecca Davidge
    Lecturer/Practitioner: RE
  • Janinne Delorenzo
    Secondary Science
  • David Hunt
    Lecturer in Secondary Education: Computer Science
  • Kimberley Hibbert-Mayne
    Senior Lecturer in Secondary Education: PE
  • Jill Jackson
    Head of Strategic Partnership
  • Suzanne Lawson
    Principal Lecturer and PGCE Secondary Course Leader
  • Ben Looker
    Lecturer/Practitioner in Secondary Education: Science
  • Judy Miller
    Senior Lecturer in Secondary Education: Psychology
  • Jane Moreton
    Senior Lecturer in Secondary Education: Mathematics
  • Isabelle Schäfer
    Senior Lecturer in Secondary Education: Modern Languages
  • Jane Sisk
    Senior Lecturer in Post-compulsory Education
  • Sarah Ward
    Course Leader, Education and Training for the Post Compulsory†Sector, Halesowen College
  • Christine Watson
    STEM with Maths
  • Alison Winson
    Associate Head of Institute, Head of Centre for Secondary & Post Compulsory &†Principal lecturer
  • Sue Wood-Griffiths
    Senior Lecturer in Secondary Education: Design and Technology
  • Trevor Wright
    Senior Teaching Fellow and Senior Lecturer in Education: English

School Improvement Team

Honorary Academic Staff

Associate Staff

Administrators & Support

  • Simone Acton
    Education Administrator: Foundation Degree in Early Years and PA to Head of Centre for Children & Families
  • Sue Baker
    Project and Finance Administrator, & ASU Team Leader
  • Anne Ball
    Education Administrator:†Centre for Children & Families
  • Nina Barry
    Education Administrator: Continuing Professional Development
  • Helen Bayfield
    Education Administrator: AO Route, School Direct & SCITTs
  • Maria Bretherton
    Education Administrator: Continuing Professional Development
  • David Burch
    Education Technician
  • Gemma Davis
    Education Administrator: Education Studies
  • Clare Reader
    Education Administrator: Primary PGCE Placements
  • Lynn Jones
    Education Technician &†Education Administrator: Finance
  • Jenny Lewis
    Education Administrator: BA (Honours) in Professional Practice, Institute Quality Assurance Committee Secretary & PA to Head of Centre for Education and Inclusion
  • Julie Perry
    Education Administrator: Centre for Education†& Inclusion -†External Developments
  • Sue Redding
    Design and Technology Technician
  • Claire Rowlands
    Education Administrator, PGCE Secondary Core/School Direct and SKE
  • Jane Sacree
    Education Administrator: Primary UG Initial Teacher Education & PA to Head of Primary
  • Natalie Taylor
    Education Administrator:†Student Transport, Staff Travel†& Primary UG Placements
  • Julie Woodhouse
    Centre for Children & Families Placement Administrator

West Midlands STEM Ambassador Hub Team

  • Zoe Chesher
    Project Lead
  • Linda Scott
    STEM Consultant
  • Juliette Kay
    Area Lead
  • Susan Hawkins
    Area Lead (2 days) Admin (3 days)
  • Liz Smith
    Area Lead
  • Katie Hilder
    Area Lead
  • Jackie Watkins
    Administrator

Research Students